Ogólnoeuropejska Sieć Informacji Europejskiej Europe Direct została utworzona w 2005r. W jej skład wchodzą:

  • Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct,
  • Centra Dokumentacji Europejskiej,
  • Team Europe,
  • Punkt Kontaktowy Europe Direct.

Sieć jest zarządzana i współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej, służy przekazywaniu informacji o Unii Europejskiej na poziomie lokalnym, bliskim obywatelom. Sieć jest pomostem łączącym obywateli z instytucjami Unii Europejskiej.

Punkty Informacji Europejskiej

Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct działają na terenie całej UE. W Polsce, w najnowszej edycji, wyłonionej w 2013 roku, funkcjonuje 30 punktów.  Punkty prowadzone są przez instytucje, które na ich utworzenie pozyskały dofinansowanie. W Polsce instytucjami prowadzącymi są m.in. urzędy samorządowe, uczelnie wyższe, izby rolnicze, organizacje pozarządowe. 

Do Punktu Europe Direct może przyjść każdy, kto chce zadać pytanie, zasięgnąć rady czy wyrazić swoją opinię na temat Unii Europejskiej. Zadaniem Punktu jest udzielanie odpowiedzi na zapytania dotyczące prawodawstwa, polityk
i programów Unii Europejskiej oraz oferowanych możliwości finansowania ze środków Unii Europejskiej. Pytania mogą być zadawane drogą mailową, telefoniczną, listowną oraz podczas wizyt osobistych w Punkcie Europe Direct.

Punkt Europe Direct umożliwia bezpłatny dostęp do komputera z połączeniem internetowym, zapewniający przegląd stron internetowych związanych z tematyką europejską. Ponadto oferuje dostęp do bezpłatnych publikacji i materiałów informacyjnych przekazywanych przez instytucje europejskie. Punkty Europe Direct zajmują się organizacją szkoleń, warsztatów, konferencji, konkursów, lekcji europejskich oraz imprez plenerowych związanych z Unią Europejską. 

Wszystkie usługi oferowane przez Punkty Informacyjne Europe Direct są bezpłatne. Punkty są łącznikiem pomiędzy Unią Europejską a jej obywatelami. 

W województwie mazowieckim działają 3 takie punkty, jednym z nich jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Piaseczno.

Centra Dokumentacji Europejskiej

Centra Dokumentacji Europejskiej działają na terenie całej UE. W większości przypadków mieszczą się na uniwersytetach, ośrodkach badawczych czy w bibliotekach publicznych.
W Polsce CDE działają: w Białymstoku, w Bydgoszczy, w Katowicach, w Krakowie, w Lublinie, w Łodzi, w Olsztynie,
w Opolu, w Słupsku, w Sopocie, w Szczecinie, w Toruniu, w Warszawie (4) i we Wrocławiu (2). Centra Dokumentacji Europejskiej udostępniają różnorodne publikacje i materiały dotyczące UE, zarówno te wydawane przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej, jak i inne opracowania dotyczące Zjednoczonej Europy. Centra Dokumentacji Europejskiej nie są finansowane przez Komisję Europejską, ale otrzymują regularnie wszystkie oficjalne publikacje instytucji europejskich. 

Najbliższe Centra Dokumentacji Europejskiej:

Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego – Centrum Dokumentacji Europejskiej
al. Niepodległości 22, 02-653 Warszawa
tel. (022) 553 33 04
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: http://www.ce.uw.edu.pl

Kolegium Europejskie Natolin – Centrum Dokumentacji Europejskiej
ul. Nowoursynowska 84, 02-797 Warszawa
tel. (022) 545 94 40
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: http://www.library.coleurop.pl/edc.htm 

Biblioteka Europejska – Centrum Dokumentacji Europejskiej
ul. Krucza 38/42, 00-512 Warszawa
tel. +48 22 455 54 68
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: http://www.biblioteka.polskawue.gov.pl 

Szkoła Główna Handlowa - Centrum Dokumentacji Europejskiej
ul. Rakowiecka 22b, 02-521 Warszawa
tel. (022) 564 97 39
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: http://www.sgh.waw.pl

Team Europe

Team Europe jest siecią około 550 ekspertów do spraw europejskich, funkcjonujących niemalże w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej i stanowi integralną część systemu informowania obywateli o pracy instytucji unijnych, unijnym prawie oraz wszelkich innych zagadnieniach dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej. Sieć Team Europe, koordynowana przez Dyrekcję Generalną ds. Komunikacji Społecznej Komisji Europejskiej, powstała w odpowiedzi na potrzeby obywateli, którzy próbując znaleźć wiarygodnych i kompetentnych ekspertów, potrafiących
w sposób ciekawy i klarowny podjąć się występowania przed szeroką publicznością, często napotykali na trudności. Wszyscy eksperci sieci charakteryzują się szeroką wiedzą dotyczącą Unii Europejskiej oraz zdolnościami retorycznymi. Ze względu na zdecentralizowaną strukturę sieci Team Europe, eksperci w sprawach UE są dostępni na konferencje i inne wydarzenia o charakterze naukowym w niemal wszystkich regionach Unii Europejskiej.

Sieć Team Europe w Polsce tworzy grupa osób, które są gotowe zabierać publicznie głos na tematy związane z Unią Europejską. Swoim zakresem sieć obejmuje wiele dziedzin polityki UE i funkcjonowania Polski w tym ugrupowaniu integracyjnym. Jej członkowie wywodzą się z różnych środowisk. To – między innymi – nauczyciele akademiccy, prawnicy, pracownicy firm konsultingowych, urzędnicy administracji publicznej lub biznesmeni. Łączy ich to, że mają odpowiednie umiejętności komunikacyjne i doświadczenie – naukowe, lub zawodowe – w sprawach, o których się wypowiadają.

Polityka komunikacyjna Przedstawicielstw zakłada dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców, zarówno osób interesujących się polityką unijną z racji wykonywanego zawodu, jak również obywateli, którzy styczność z tą tematyką mają okazjonalnie. Założeniem funkcjonowania sieci Team Europe jest jej kontakt bezpośredni z obywatelami, których interesuje tematyka unijna. Wśród zainteresowanych znajdują się uczniowie, studenci, seniorzy, pracownicy administracji publicznej, organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele biznesu, którzy potrzebują ogólnej wiedzy, lub opinii eksperta w danej dziedzinie.  Sieć Team Europe wychodzi naprzeciw potrzebom obywateli, którzy często chcą poszerzyć swoje wiadomości na niektóre tematy związane z integracją europejską, a szukanie eksperta na własną rękę, może być dla nich trudne.

Skład Team Europe: ec.europa.eu/polska

Punkt Kontaktowy Europe Direct

Centralny Serwis Informacyjny Europe Direct jest do dyspozycji dla wszystkich tych, którzy mają pytania dotyczące Unii Europejskiej.
Do Serwisu można zadzwonić – istnieje specjalna, bezpłatna w każdego państwa UE infolinia: 00 800 6 7 8 9 10 11. Można także skontaktować się z Serwisem e-mailowo, poprzez formularz online dostępny na stronie internetowej http://europa.eu/europedirect. Pracownicy infolinii odpowiadają na pytania o charakterze ogólnym,
a w przypadku bardzo szczegółowych pytań, wskazują najlepsze źródło informacji. Kontakt z Serwisem jest możliwy
w każdym języku urzędowym Unii Europejskiej. 

Działania Sieci Informacji Europejskiej Europe Direct skierowane są do wszystkich obywateli mieszkających na terenie Unii Europejskiej, którzy poszukują informacji na tematy dotyczące działalności Unii Europejskiej. 

Więcej informacji na temat Sieci Informacji Europejskiej Europe Direct można znaleźć pod adresem:

http://europa.eu/europedirect

http://ec.europa.eu/polska


Polub Nas na FACEBOOK

Zapisz się do Newslettera