„Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich” to książka opowiadająca o wyjątkowej, siostrzanej relacji między wielką uczoną i ambitną lekarką. Autorką tej opowieści jest francuska dziennikarka Natacha Henry, która będzie gościem naszego cyklu Literatura na Jasnej. Fragmenty książki przeczyta aktorka Joanna Szczepkowska

Niedawno obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, jedynej laureatki dwóch Nobli w dziedzinie fizyki i chemii. Gdyby jednak nie jej starsza siostra Bronia, Maria Skłodowska nie pojechałaby studiować na paryskiej Sorbonie, nie poznałaby Piotra Curie i nie zostałaby najsłynniejszą polską uczoną. 

Z kolei Bronia Skłodowska-Dłuska nie zostałaby jedną z pierwszych kobiet lekarzy, nie założyłaby jednego z najlepszych sanatoriów w Polsce, gdyby nie wsparcie Marii. O niezwykłej relacji sióstr, żyjących między Polską a Francją, dzielących ambicje zawodowe i osobiste dramaty, pełnych wiary w postęp naukowy, który przyniesie ludzkości szczęście, opowiada Natacha Henry w swojej książce „Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich”. Książkę z francuskiego przełożyła Anna Broczkowska-Nguyen.

Spotkanie z autorką w ramach naszego cyklu Literatura na Jasnej odbędzie się w czwartek 7 grudnia 2017 r. o godz. 18.30 w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16a w Warszawie. W spotkaniu weźmie udział także Małgorzata Ewa Rosen, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Prowadzenie Michał Nogaś. Fragmenty książki przeczyta

Joanna Szczepkowska.

Partnerem wydarzenia jest Instytut Francuski w Polsce.

NATACHA HENRY (ur. 1968 r.) – francuska dziennikarka, historyczka i eseistka, absolwentka paryskiej Sorbony. Specjalizuje się w biografiach słynnych kobiet. Za książkę o Marii i Broni Skłodowskich otrzymała dwie nagrody: francuską nagrodę literacką Marianne w 2016 r. oraz nagrodę Marie Curie w 2017 r. Książka była także nominowana do nagrody literackiej Simone-Veil w 2015 r. 

Literatura na Jasnej to cykl spotkań mających przybliżyć Polakom twórczość literacką pisarzy europejskich, a równocześnie wspierać wymianę kulturową oraz sprzyjać lepszemu porozumieniu między mieszkańcami Unii Europejskiej.

Wstęp wolny. Prosimy o zgłoszenie udziału www.bit.ly/HenryNaJasnej (link is external)

 

źródło: www.ec.europa.pl

 


Polub Nas na FACEBOOK

Zapisz się do Newslettera