Jego bezpośredni sprzeciw podczas protestów na Placu Tiananmen w 1989 r. ocalił setki – jeśli nie tysiące – ludzkich istnień – napisali: szef KE Jean-Claude Juncker i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk we wspólnym liście kondolencyjnym skierowanym do rodziny Liu Xiaobo. Chiński dysydent zmarł 13 lipca br. W 2010 r. Liu Xiaobo został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

List kondolencyjny przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska po śmierci Liu Xiaobo.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Liu Xiaobo, laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2010 i jednego z najbardziej oddanych obrońców praw człowieka w Chinach. Przekazujemy najszczersze kondolencje i wyrazy szacunku żonie, pani Liu Xia, rodzinie oraz przyjaciołom.

Liu Xiaobo był jednym z autorów Karty 08, wzywającej do pokojowych reform demokratycznych oraz praworządności w Chinach. Jego bezpośredni sprzeciw podczas protestów na Placu Tiananmen w 1989 r. ocalił setki – jeśli nie tysiące – ludzkich istnień.

Konsekwentnie wyrażaliśmy nasz sprzeciw wobec wyroku orzeczonego wobec Liu Xiaobo i domagaliśmy się jego uwolnienia. Zupełnie niedawno wzywaliśmy chińskie władze, aby uszanowały jego wolę podjęcia leczenia w Niemczech. Niestety, te apele nie zostały wysłuchane.

Obecnie apelujemy do chińskich władz, aby zezwoliły żonie, pani Liu Xia, oraz rodzinie na pochowanie Liu Xiaobo w miejscu i w sposób jaki wybiorą oraz pozwoliły na przejście im przez żałobę w spokoju. Wzywamy władze, aby zniosły wszelkie ograniczenia dotyczące poruszania i komunikowania się nałożone na rodzinę oraz zezwoliły pani Liu Xia oraz jej bratu, panu Liu Hui, na opuszczenie Chin, jeśli taka jest ich wola.

Przypominamy jednocześnie apel Unii Europejskiej o uwolnienie wszystkich więźniów sumienia w Chinach. 

Więcej: 

Strona Jean-Claude'a Junckera
Strona Rady Europejskiej 

 

 

 


Polub Nas na FACEBOOK

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera


Błędny adres E-mail
  „Zgodnie z przepisem art. 23 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm., zw. dalej UODO), wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora Danych Gmina Piaseczno z siedzibą przy ul. Kościuszki 5, 05-500 Piaseczno, mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości newsletter o działalności punktu Europe-Direct Piaseczno. Dane nie będą udostępniane odbiorcom danych w rozumieniu art. 7 pkt 6 UODO. Dane podaję dobrowolnie, jednak bez ich podania nie jest możliwe skorzystanie z usługi. Jestem świadoma/y, że przysługuje mi prawo do kontroli, prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.
Wymagana zgoda