European Cycling Challenge to coroczna rywalizacja miast o miano najbardziej rowerowego miasta Europy. Od 2012 roku odbywa się zawsze między 1 a 31 maja. Wtedy pasjonaci dwóch kółek, przy użyciu aplikacji na smartfony, "zbierają" przejechane dla swojego miasta kilometry. W tym roku z polskich miast najwyżej uplasował się Gdańsk, kończąc rywalizację na drugim miejscu z wynikiem 831 500 kilometrów. Wygrał turecki Izmir, gdzie rowerzyści wykręcili aż 855 000 kilometrów.

W tegorocznym Europejskim Wyzwaniu Rowerowym wzięły udział pięćdziesiąt dwa miasta z całej Europy. Miejsca w pierwszej dziesiątce zajęło aż pięciu polskich reprezentantów: Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa, Wrocław i Poznań. Miasta te uplasowały się odpowiednio na drugiej, trzeciej, czwartej, piątej i siódmej pozycji. Poznaniacy uczestniczyli w rywalizacji dopiero drugi raz i jak podkreślał Wojciech Makowski, poznański oficer rowerowy:  "Byliśmy drużyną, która grała wyjątkowo uczciwie. Zajęliśmy siódme miejsce na pięćdziesiąt dwa rywalizujące miasta."

Kolarze z Poznania przejechali łącznie 173 800 kilometrów, czyli ponad 50 tysięcy kilometrów więcej niż w poprzedniej edycji konkursu. Poznań dodatkowo motywował swoich rowerzystów, oferując nagrody dla najbardziej zaangażowanych uczestników. Osoba, która osiągnęła w tym mieście najlepszy wynik, w ciągu miesiąca pokonała 2203 kilometry, co daje średnio ponad 80 km dziennie. W sobotę 3 czerwca zastępca prezydenta Poznania, Maciej Wudarski, rozdał nagrody pięćdziesięciu najbardziej aktywnym kolarzom tegorocznego European Cycling Challenge. Także dwie drużyny osiedlowe z najlepszymi wynikami – ze Świerczewa i z Naramowic - wywalczyły dla swoich osiedli nowe stacje rowerów miejskich.

Przyszłoroczna edycja konkursu na pewno będzie równie emocjonująca, a tymczasem pamiętajmy, że rowerem warto jeździć nie tylko w maju.

 

źródło: www.ec.europa.pl

 


Polub Nas na FACEBOOK

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera


Błędny adres E-mail
  „Zgodnie z przepisem art. 23 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm., zw. dalej UODO), wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora Danych Gmina Piaseczno z siedzibą przy ul. Kościuszki 5, 05-500 Piaseczno, mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości newsletter o działalności punktu Europe-Direct Piaseczno. Dane nie będą udostępniane odbiorcom danych w rozumieniu art. 7 pkt 6 UODO. Dane podaję dobrowolnie, jednak bez ich podania nie jest możliwe skorzystanie z usługi. Jestem świadoma/y, że przysługuje mi prawo do kontroli, prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.
Wymagana zgoda