Sztukę argumentacji i perswazji opanowali do perfekcji. Udowodnili, że żadna teza im nie straszna, a kwestie gospodarcze nie mają przed nimi tajemnic. Znamy kolejnych zwycięzców Debaty Finałowej Team Europe & the art of debate! Reprezentujący Szkołę Główną Handlową Krzysztof Palczewski, Bogdan Marek, Jan Zygmuntowski i Konrad Grabowicz wywalczyli sobie drogę do Brukseli.

Po pierwszym finale w Krakowie poprzeczka zawieszona została niezwykle wysoko. W poniedziałek 10 kwietnia wyzwanie podjęli warszawscy studenci, którzy w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego zmierzyli się z niełatwą tezą: "Omijanie opodatkowania w dłuższej perspektywie szkodzi gospodarce".

Drużyna opozycji w swoich wystąpieniach podnosiła bardzo ciekawe i merytoryczne argumenty dotyczące związku pomiędzy opodatkowaniem firm a dobrem konsumenta i wzrostem cen, kwestii konkurencyjności między państwami prowadzącej do zwiększenia efektywności ich rozwoju oraz alternatywnych możliwości wykorzystania środków pieniężnych np. w sektorze inwestycji czy badań i rozwoju.

Z drugiej strony, propozycja z pełnym profesjonalizmem i spokojem broniła tezy, odnosząc się do argumentów równej szansy dla przedsiębiorstw o różnej wielkości, budżetu państwa i kryzysów ekonomicznych. Szczególnie imponujące było merytoryczne przygotowanie i wiedza prezentowane przez obydwie strony.

Debata okazała się tak interesująca i płomienna, że mimo perfekcyjnych podsumowań ze strony Michała Kruszyńskiego i Bogdana Marka, runda pytań od publiczności przerodziła się w kolejną burzliwą dyskusję pomiędzy dwoma warszawskimi ekipami.

Po długiej naradzie grono sędziowskie złożone z reprezentantów Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Centrum Dokumentacji Europejskiej i Uniwersytetu Warszawskiego stosunkiem punktów 2: 1 przyznało zwycięstwo drużynie propozycji. Uznano tym samym słuszność stwierdzenia, że "podatki to cena, którą płacimy za życie w cywilizowanym społeczeństwie”.

W ramach konkursu Team Europe & the art of debate odbywa się siedem niezależnych Turniejów Debat Europejskich dla studentów w różnych miastach w Polsce. Najbliższe Finały odbędą się 11 kwietnia w Rzeszowie oraz 12 kwietnia we Wrocławiu. Debaty są otwarte dla publiczności, która może zadawać pytania i komentować ich przebieg.

 

źródło: www.ec.europa.pl

 

 


Polub Nas na FACEBOOK

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera


Błędny adres E-mail
  „Zgodnie z przepisem art. 23 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm., zw. dalej UODO), wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora Danych Gmina Piaseczno z siedzibą przy ul. Kościuszki 5, 05-500 Piaseczno, mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości newsletter o działalności punktu Europe-Direct Piaseczno. Dane nie będą udostępniane odbiorcom danych w rozumieniu art. 7 pkt 6 UODO. Dane podaję dobrowolnie, jednak bez ich podania nie jest możliwe skorzystanie z usługi. Jestem świadoma/y, że przysługuje mi prawo do kontroli, prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.
Wymagana zgoda