"Brexit to realna szansa na wzmocnienie Unii Europejskiej?" Krakowscy studenci już zdecydowali! W czwartek 6 kwietnia w Krakowie na Uniwersytecie Ekonomicznym odbyła się pierwsza Debata Finałowa projektu Team Europe & the art of debate. Decyzją jurorów, stosunkiem punktów 2:1 zwyciężyła drużyna broniąca proponowanej tezy, czyli Anna Moskal, Katarzyna Waszkiewicz, Jan Kłapa i Karolina Sęk!

Od początku debata była wyrównana i zacięta. Pierwsza mówczyni znakomicie zobrazowała zjawisko "twardego" Brexitu i zarysowała linię argumentacyjną drużyny. Z drugiej strony opozycja starała się nakreślić panujące w Europie nastroje i precedensowość decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Padło wiele interesujących i merytorycznych argumentów dotyczących możliwych skutków prawnych, ekonomicznych oraz społecznych, jakie niesie za sobą Brexit.

Pomimo fenomenalnej mowy kontrargumentacyjnej w wykonaniu Bartłomieja Janiczaka – trzeciego mówcy opozycji – ostatecznie szala zwycięstwa nieznacznie przechyliła się na stronę drużyny propozycji, która przekonała jurorów swoim spokojem, mocnymi argumentami i wzorcowym podsumowaniem czwartej mówczyni.

Debata wzbudziła także wiele emocji wśród licznie zgromadzonej publiczności, która po zakończeniu głównej części wystąpień, mogła zadawać pytania wszystkim mówcom.

Zwycięska drużyna przygotowywała się do debaty pod opieką eksperta sieci Team Europe prof. dr hab. Janusz Węca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W nagrodę weźmie udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli, zorganizowanym przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Pojedzie wraz z najlepszymi drużynami z pozostałych sześciu miast, w których przeprowadzone zostaną Debaty Finałowe.

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie: http://ksmowcow.pl/teameurope.html. Najbliższy finał Team Europe & the art of debate odbędzie się w poniedziałek 10 kwietnia w Warszawie.

Kontakt:

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
  • http://ksmowcow.pl/teameurope.html  

 

Projekt "Team Europe & the art of debate" organizowany jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w ramach obchodów 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.

 

źródło: www.ec.europa.pl

 

 


Polub Nas na FACEBOOK

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera


Błędny adres E-mail
  „Zgodnie z przepisem art. 23 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm., zw. dalej UODO), wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora Danych Gmina Piaseczno z siedzibą przy ul. Kościuszki 5, 05-500 Piaseczno, mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości newsletter o działalności punktu Europe-Direct Piaseczno. Dane nie będą udostępniane odbiorcom danych w rozumieniu art. 7 pkt 6 UODO. Dane podaję dobrowolnie, jednak bez ich podania nie jest możliwe skorzystanie z usługi. Jestem świadoma/y, że przysługuje mi prawo do kontroli, prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.
Wymagana zgoda